Reprezentantii Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Timisoara au anuntat pentru Lugoj Info.ro ca drumul ar putea fi blocat pana la sfarsitul lunii august, insa exista posibilitatea ca el sa fie deschis mai devreme deoarece constructorul s-a apucat de treaba cu doua saptamani mai devreme. Directia Regionala de Drumuri si Poduri Timisoara îndeamna soferii care circula pe traseul Timisoara – Deva sa foloseasca urmatoarele rute alternative:
Iți mulțumim că urmărești LUGOJ INFO !
– Timisoara – A1 (coborarea prin nod rutier Topolovatu Mare sau nod rutier Dumbrava/Traian Vuia) – Lugoj – Caransebes – Hateg – Simeria – A1.
– Timisoara – Arad – Lipova – Savarsin – Deva – A1.
Rutele ocolitoare pot fi folosite pentru a evita aglomeratia de pe sectorul DN 68A Margina – Ilia, sector pe care se desfasoara, în perioada urmatoare, lucrari de reparatii în regie proprie. Pe autostrada A1, Lugoj – Deva Lotul 1, km 441+100 – km 474+800, Calea 2, sensul Nadlac-Deva) între nodurile rutiere Dumbrava – Topolovatu Mare, respectiv autostrada A6, Calea 1 Balint – Lugoj), antreprenorul executa lucrari de reparatii si întretinere în perioada de garantie.
Bretelele de urcare pe autostrada A6, în nodul Balint, pe directia de mers spre Lugoj, sunt închise. Soferii care circula pe A1 sensul Nadlac – Lugoj vor coborî de pe A1 la nodul rutier Topolovatu Mare sau la nodul Dumbrava, iar cei care circula pe ruta Deva – Lugoj pot coborî de pe autostrada A1 pe la nodurile Dumbrava sau Topolovatu Mare. Circulatia pe A6 între Lugoj si nodul rutier Balint (A1) se desfasoara în conditii normale.
Informatii suplimentare privind starea retelei de drumuri nationale si autostrazi aflate în administrarea D.R.D.P. Timisoara pot fi obtinute de la Dispeceratul regional, la numarul de telefon 0256/246.620.





