Un medic din Timișoara a fost condamnat luni, de Judecătoria Făget la un an și cinci luni de închisoare cu suspendare sub supraveghere, după ce a fost găsit vinovat de ultraj judiciar.
Potrivit anchetatorilor, bărbatul a amenințat o judecătoare de la Judecătoria Timișoara, nemulțumit de o sentință pronunțată într-un proces civil în care era parte. Acesta a depus la dosar mai multe înscrisuri olografe în care o amenința direct pe magistrată, inclusiv cu acte de violență sexuală.
Magistrata a alertat autoritățile, mai ales în contextul în care medicul este cunoscut pentru implicarea în mai multe scandaluri publice și a fost văzut în apropierea instituției unde aceasta își desfășoară activitatea.
Audiat, bărbatul nu și-a recunoscut faptele și a declarat că nu a crezut că mesajele transmise o vor afecta pe judecătoare. Instanța din Făget a decis, însă, că amenințările au depășit limita libertății de exprimare și au generat o stare de pericol real.
Pe lângă condamnarea la închisoare cu supraveghere, instanța i-a impus mai multe interdicții: nu are voie să se apropie la mai puțin de 50 de metri de victimă și nu poate comunica în niciun fel cu aceasta pentru următorii cinci ani. De asemenea, medicul va fi obligat să urmeze un tratament medical până la însănătoșire sau până la înlăturarea stării de pericol, conform minutei deciziei.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.