GYM PELE

PNL a anuntat oficial. Buciu trece toate testele de integritate si intra in cursa pentru functia de PRIMAR

18 Februarie 2020
Lugoj Info.ro -Buciu trece toate testele de integritate si intra in cursa pentru functia de PRIMAR

Organizatia PNL Lugoj a facut anuntul asteptat de multi lugojeni.

Claudiu Buciu intra in cursa pentru functia de primar. Buciu era cam singura varianta acceptata de lugojeni din partea liberalilor insa validarea candidaturii a fost anuntata abia acum dupa ce sefii PNL au verificat mai multe reclamatii anonime venite cu siguranta din partea PSD. Inconjurat de o serie de infractori, Boldea a facut cam tot ce i-a stat in putinta sa impiedice candidatura lui Buciu, social –democratii incercand acelasi scenariu ca si in 2016 cand pe numele liberalului au fost depuse plangeri penale respinse pana la urma de procurori sau politisti. Buciu este considerat de cei din PSD principalul contracandidat al lui Boldea iar in spatiul public au fost lansate o serie de acuzatii care mai de care mai hilare. PNL a decis sa faca public anuntul candidaturii lui Claudiu Buciu dupa ce s-a constatat ca acesta nu a fost cercetat penal si, in consecinta, nu are nici o condamnare penala, iar toate acuzatiile raspandite de PSD sunt doar niste frustrari ale politicienilor locali care isi vad compromise afacerile din banii lugojenilor.

 “Organizatia Municipala Lugoj a Partidului National Liberal ramane angajata în mod determinat în procesul de eliberare a Lugojului de structurile PSD infiltrate la toate nivelurile administratiei Lugojului, de eliberare a Lugojului de modul profund incompetent, iresponsabil, corupt si clientelar în care PSD Lugoj administreaza comunitatea noastra.

Efectele celor 12 ani de administratie psd-ista se fac resimtite într-un mod tot mai vadit, de la o zi la alta:

- societatile municipale sunt deja în lichidare (Salprest), ori în pragul insolventei (Meridian), avand ipotecate toate bunurile imobile;

- spitalul este subfinantat constant de actuala administratie, fapt pentru care starea cladirii în care functioneaza s-a degradat de la an la an, iar datoriile au crescut vertiginos;

- institutiile de învatamant sunt finantate discretionar, beneficiind doar de reparatii locale, iar nu de reabilitari integrale si durabile, ori de sedii noi, ceea ce ar asigura conditii cu adevarat moderne si adecvate  pentru desfasurarea procesului didactic;

- infrastructura de apa-canal a înghitit sume colosale în ultimii 12 ani fara ca aceasta sa fie cu adevarat modernizata ori macar utilizabila de catre lugojeni, totul trebuind sa fie refacut;

- infrastructura rutiera a Municipiului Lugoj a fost sacul fara fund al actualei administratii, sac în care s-au risipit peste 20 de milioane de euro în ultimii 12 ani, fara niciun efect pozitiv pentru lugojeni, toata aceasta infrastructura trebuind sa fie refacuta;

- Lugojul a capatat un aspect profund neîngrijit, murdar si dezordonat, fapt pentru care, am ajuns sa fim stanjeniti atunci cand vizitatorii municipiului nostru ne semnaleaza aceste probleme, facand referire la Lugojul de alta data;

- activitatea culturala a fost confiscata de ideile unui singur om, fapt pentru care majoritatea evenimentelor nu contribuie la o dezvoltarea culturala reala a comunitatii noastre;

- activitatile sportive supravietuiesc datorita oamenilor care le desfasoara, baza materiala dedicata acestora fiind, de cele mai multe ori, o piedica în calea performantei sportive;

- iluminatul public, dupa investitii de milioane de euro, este total inadecvat, mare consumator de energie, iar societatea care se ocupa de întretinere intervine dupa bunul plac, zone întregi din municipiu ramanand pentru perioade mari de timp fara iluminat public ;

- în ultimii ani Lugojul a pierdut peste 2.000 de locuri de munca, fapt ce se reflecta în toata economia locala, mai precis în scaderea cifrei de afaceri a micilor întreprinderi locale.

Acestea sunt cateva dintre motivele concrete pentru care consideram ca actuala adminstratie trebuie sa fie înlaturata de la conducerea municipiului si trasa la raspundere pentru fiecare leu cheltuit defectuos sau ilegal.

Atitudinea de superioritate cu care membri si acolitii PSD (pusi în fruntea administratiei locale ori abonati la contracte cu institutiile publice controlate tot de PSD) îi trateaza pe lugojeni trebuie sa înceteze cat mai repede posibil pentru a restabili egalitatea în drepturi si obligatii între lugojeni.

Odata ce lugojenii au decis sa se elibereze de modul PSD de a-i conduce (asa cum se vede tot mai clar din rezultatele de la ultimele alegeri), ramane doar sa aiba de ales între cat mai multe oferte electorale serioase, consistente si realiste, care sa tina cont de nevoile reale si stringente ale Lugojului si care sa nu urmareasca exclusiv atragerea de voturi.

Echipa PNL Lugoj este pregatita sa preia responsabilitatea de a gestiona administrarea comunitatii noastre, în primul rand pentru a aduce lucrurile la o stare de normalitate, iar în al doilea rand pentru a pregati Lugojul pentur viitor.

Prezentarea viziunii PNL cu privire la revenirea la normalitate si la pregatirea Lugojului pentru viitor, precum si prezentarea echipei PNL care va duce la îndeplinire aceasta viziune vor avea loc la începutul campaniei electorale“, precizeaza conducerea PNL Lugoj in comunicatul de presa care anunta intrarea in competitia electorala pentru functia de primar al lui Claudiu Buciu.