Romanian Czech English French German Hungarian Italian Portuguese Serbian Spanish Ukrainian

Prea ocupati sa isi deschida cabinet la Lugoj. Parlamentarii de Timis vad interesant orasul nostru doar o data la patru ani

15 Martie 2017
lugojinfo.ro -Parlamentarii de Timis vad interesant orasul nostru doar o data la patru ani foto: lugojinfo.ro

Lugojul a devenit de cativa ani, in viziunea politicienilor, doar o sursa de a strange voturi odata la patru ani.

Daca pana anul trecut la Lugoj functionau doua sau trei cabinete parlamentare, odata cu investirea noului legislativ in luna decembrie, politicienii au confirmat, inca obdata, ca in viziunea lor orasul nostru nu este altceva decat un sat cu blocuri. In ceea ce priveste PSD, Calin Dobra a uitat rapid de unde a plecat si, in ciuda promisiunilor facute la inceputul acestui an, niciun parlamentar nu a ajuns inca la Lugoj. Foarte interesant e faptul ca de la preluarea mandatului de presedinte, Dobra nu a calcat oficial pe la Primaria Lugoj, singurele “intentii bune” ale CJ referitoare la Lugoj fiind anuntate de septuagenarul Francisc Boldea care si-a dat seama de penibilul situatiei si a incercat sa mai spele din imaginea presedintelui lugojean. Daca e sa ne referim la PNL, un alt partid care a strans voturi din partea lugojenilor si care a promis ca ne va reprezenta in Parlament, proaspetii parlamentari sunt atat de dezorientati incat cu dificultate ar putea sti pe unde este situat Lugojul. Liberalii au ajuns cu greu in oras chiar si in timpul campaniei, iar lipsa unui cabinet parlamentar poate fi pusa si pe seama faptului ca filiala judeteana si locala este dezbinata si toata lumea se pregateste de alegerile interne. Nici USR nu iubeste Lugojul, desi parlamentarii condusi de Nicusor Dan pareau ca au alta mentalitate. Este greu de conceput ca lugojenii vor avea un cabinet al vreunui deputat sau senator atata timp cat USR nu are nici macar filiala de partid la Lugoj. In ceea ce priveste alte doua partide care ar fi datoare sa deschida un cabinet la Lugoj, PMP si ALDE, reprezentantii acestora nu au mizat niciodata pe voturile lugojenilor si campania a fost pusa pe umerii filialelor locale. In conditiile in care rezultatele au fost foarte slabe, este greu de crezut ca deputatii PMP si ALDE vor alege sa stea de vorba foarte curand cu locuitorii. Asadar, daca in urmatoarele luni nu se schimba nimic, lugojenilor nu le ramane decat sa astepte inca patru ani sau sa faca un drum la Timisoara pentru a-si expune problemele parlamentarilor.