joi, 5 martie 2026
14.8 C
Lugoj
spot_img

Cinci comune au semnat contracte. Continuă modernizarea iluminatului stradal în mai multe localități din zona Lugoj – Făget

Data:

spot_img
spot_img

La Palatul Administrativ din Timișoara au fost semnate contractele de finanțare pentru reabilitarea iluminatului public, aferente sesiunilor NOIEMBRIE și DECEMBRIE 2024. Evenimentul a avut loc în prezența conducerii Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), reprezentată de președintele instituției, Florin Bănică, precum și a președintelui Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis.

Iți mulțumim că urmărești LUGOJ INFO !

În cadrul sesiunii din noiembrie 2024 au obținut finanțare comunele Darova, Belinț, Tomești și Găvojdia, iar în sesiunea din decembrie 2024 a fost aprobat proiectul depus de comuna Margina. Proiectele vizează înlocuirea corpurilor de iluminat vechi cu sisteme moderne tip LED, implementarea soluțiilor de telegestiune și reducerea consumului de energie electrică.

Autoritățile au precizat că aceste investiții vor contribui la scăderea costurilor suportate din bugetele locale, la creșterea siguranței pe timp de noapte și la îmbunătățirea calității vieții în mediul rural. Administrațiile locale sunt încurajate să acceseze în continuare fondurile disponibile pentru proiecte de eficiență energetică.

spot_img

Distribuie articolul:

Ultimele informatii

spot_img

Din aceasi categorie
INFORMATII

Lugoj Info - Stiri online din Lugoj
Politica de confidentialitate

Acest site web foloseste cookie-uri astfel incat sa va putem oferi cea mai buna experienta de utilizator posibila. Informatiile cookie sunt stocate in browser-ul dvs. si indeplinesc functii precum recunoasterea dvs. atunci cand reveniti pe site-ul nostru web si ajutarea echipei noastre sa inteleaga care sectiuni ale site-ului le gasiti cele mai interesante si utile.