vineri, 6 martie 2026
11.8 C
Lugoj
spot_img

La Lugoj nu se mai fură coletele. Un curier a furat direct banii încasați

Data:

spot_img
spot_img

Un fost angajat al unei firme de curierat a fost trimis în judecată pentru delapidare, după ce a creat un prejudiciu de aproape 24.000 de lei. Bărbatul era angajat la o firmă de profil, iar în numai două zile și-a însușit sumele provenite din rambursurile încasate de la destinatarii coletelor livrate.

Iți mulțumim că urmărești LUGOJ INFO !

În urma cercetărilor s-a stabilit că, în luna decembrie 2024, bărbatul și-a însușit 8.404 lei, iar în luna ianuarie 2025 nu a mai predat suma de 15.367 lei.

Deși avea obligația să predea banii la finalul programului sau cel târziu a doua zi lucrătoare, în ambele cazuri curierul a invocat furtul sumelor – inițial din autovehiculul de serviciu, ulterior din locuință.

Supus unui test poligraf, care a indicat un comportament simulat în răspunsuri, individul și-a schimbat declarația, recunoscând însușirea banilor și exprimându-și regretul pentru faptele comise. Totodată, a arătat că este dispus să acopere prejudiciul și, în cazul unei eventuale condamnări, să presteze muncă neremunerată în folosul comunității.

Dosarul a ajuns pe rolul instanței, iar magistrații lugojeni urmează să stabilească pedeapsa în perioada următoare.

spot_img

Distribuie articolul:

Ultimele informatii

spot_img

Din aceasi categorie
INFORMATII

Lugoj Info - Stiri online din Lugoj
Politica de confidentialitate

Acest site web foloseste cookie-uri astfel incat sa va putem oferi cea mai buna experienta de utilizator posibila. Informatiile cookie sunt stocate in browser-ul dvs. si indeplinesc functii precum recunoasterea dvs. atunci cand reveniti pe site-ul nostru web si ajutarea echipei noastre sa inteleaga care sectiuni ale site-ului le gasiti cele mai interesante si utile.