miercuri, 26 martie 2025
9.4 C
Lugoj
spot_img

Praf saharian în zona de vest a țării. Particulele vor fi vizibile începând de marți dimineață

Data:

spot_img
spot_img
spot_img

Administrația Națională de Meteorologie a anunțat că, începând de marți dimineață, un val de praf saharian va ajunge deasupra României. Particulele de nisip vor putea fi observate în zona de vest a țării, unde, în Banat, sunt așteptate și ploi.

„Începând cu dimineața zilei de marți, 11 martie, circulația sud-vestică a aerului va favoriza apariția unei mase de aer încărcate cu particule de praf provenite din nordul Africii, care va ajunge în sud-estul Europei și deasupra României. Depunerile de praf vor putea fi observate inițial în vestul și centrul țării, apoi în sud și sud-est, în intervalele în care va ploua. Începând din noaptea de miercuri spre joi (12/13 martie), masa de aer încărcată cu particule de praf saharian se va îndepărta de țară”, a anunțat ANM.

Praful saharian poate avea mai multe efecte asupra sănătății din cauza particulelor fine de praf. Medicii recomandă persoanelor cu probleme respiratorii, precum astmul și bronșita, să evite plimbările și atrag atenția că prezența prafului saharian poate provoca simptome temporare, precum tusea, iritațiile gâtului și dificultăți de respirație, chiar și la persoanele sănătoase.

Distribuie articolul:

Ultimele informatii

Din aceasi categorie
INFORMATII

Politica de confidentialitate

Acest site web foloseste cookie-uri astfel incat sa va putem oferi cea mai buna experienta de utilizator posibila. Informatiile cookie sunt stocate in browser-ul dvs. si indeplinesc functii precum recunoasterea dvs. atunci cand reveniti pe site-ul nostru web si ajutarea echipei noastre sa inteleaga care sectiuni ale site-ului le gasiti cele mai interesante si utile.